Māris Bērziņš. Svina garša

Svina garsa(M.Berzins)

Māra Bērziņa Matīss — šī romāna galvenais tēls — nav nekāds kara va­ronis. Viņš ir parasts cilvēks, kas tikai pakāpeniski apjauš, ko nozīmē piede­rēt tai vai citai tautībai, jauns puisis, kas vēlas tieši to pašu, ko viņa vienaudži vēlējušies visā pasaules vēsturē. Tieši Matīsa parastumā, līdzīgi kā daudzos citos klasiskos vēsturei veltītos daiļliteratūras darbos, slēpjas romāna spēks.

Viņā nav nekāda urrāpatriotisma — vien cilvēciska nepieciešamība, neviena netraucētam, izpriecāties par savu jaunību un pakāpeniski nostāties pašam uz savām kājām. Šī iemesla dēļ ari viņa rīcība ir neplānota un balstās vien­kāršā cilvēkmīlestībā.

Māris Bērziņš “Svina garšā” savedis kopā un saplūdinājis savu pasaules pieredzējumu pretešķības, kas, attēlojot cita laikmeta kolīzijas un izvēles, viņu pašu pārradījušas rakstniekā, kurā gan pilsonis Bērziņš, gan Gūtenmorgens tapuši nedalāmi. Tabu tēmas romānā atklātas virtuozi un metaforu daudznozīmība ieguvusi simbolu slodzi, tādējādi nekļūstot par politiskas konjunktūras vai banālu saukļu placdarmu. Darbs, kas gandarī ar humānisma balss senaizmirsto dziļumu, kas spēj ‘ savienot ikdienišķo ņirbu ar mūžīgo gaismu.diena2015

indexarhīvs / yandex / mega

 

 

 

2 atbildes “Māris Bērziņš. Svina garša”

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.