Marats Kalandarovs. Vīza uz dzelmi. Pirmā un otrā grāmata.

Vīza uz dzelmi. Ārpus atļautās robežas.  1994. gada 28 septembra vakarā jūras prāmis Estonia, kā ierasts devās reisā no Tallinas uz Stokholmu ar gandrīz tūkstoš pasažieriem uz klāja. Jau pec dažām stundām no pramja tika raidīts SOS signāls.

Baltijas jūras dzelme kļuva par mūža mājām 852 cilvēkiem, starp kuriem bija arī kuģa komandas locekļi. Tajā naktī dzīvību zaudēja arī 24 Latvijas iedzīvotāji.

Pēc oficiālās versijas, traģēdiju izraisījušas prāmja tehniskās nepilnības – viziera defekts. Tomēr katastrofas izmeklēšanas komisijas atzinumos rodams daudz neskaidrību un pretrunu.

  • Kā militāra krava varēja nokļūt uz pasažieru prāmja? –
  • Kāpēc aculiecinieki stāsta par sprādzienu kuģa kravas telpā?
  • Kur pazuda 12 izglābtie komandas locekļi, starp tiem arī kuģa maiņas kapteinis?
  • Kāpēc prāmis vēl šodien nav izcelts, bet guļ jūras dibenā, 80 m dziļumā?
  • Kāpēc gan ASV, gan Zviedrijas valdība nogrimušā prāmja lietai pasludinājusi slepenības statusu uz 70 gadiem?

Marats Kalandarovs ne reizi vien tika brīdināts par savas izpētes tēmas bīstamību, tomēr arvien aktīvāk iedziļinājās izmeklēšanas darbā. Autors gāja bojā Maskavā, tik tikko paspējis nodot izdevējam otro grāmatu par prāmja Estonia katastrofas cēloņiem: Ārpus atļautās robežas.

Ar to traģēdija nebeidzās. Tie nedaudzie pasažieri un kuģa apkalpes locekļi, kuri izdzīvoja, cits pēc cita noslēpumaini pazuda vai gāja ‘bojā neskaidros apstākļos.Tas pats notika ar neatkarīgajiem žurnālistiem un ekspertiem, kas izmeklēja prāmja katastrofas patiesos iemeslus.

Par prāmja Estonia katastrofai sekojošajiem dramatiskajiem notikumiem grāmatā Vīza uz dzelmi stāsta pats pēdējais tās izmeklētājs, kara vēsturnieks, akadēmiķis, žurnālists un rakstnieks Marats Kalandarovs. Izmeklēšana aizveda autoru tālu no prāmja bojāejas vietas. Izpētes laikā tika atklāti īpaši slepeni eksperimenti armijas pilsētā Skrundā un noslēpumainas darbības šķietami mierīgajā un rāmajā Baltijas jūrā.

Krāšņa, tēlaina valoda, unikāls dokumentālā romāna žanrs padara šo Marata Kalandarova grāmatu par īstu literāru fenomenu. Kontinents 2010

Index   mega   yandex

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.