Juvāls Noass Harari. Sapiensi: Cilvēces īsa vēsture

Juvāls Noass Harari. Sapiensi: Cilvēces īsa vēsture

No nenozīmīga primāta Āfrikas nomalēs līdz pasaules valdniekam. Kas ļāva mūsu sugai spert šo milzīgo soli augšup pa dzīvnieku piramīdas kāpnēm?

 Pārējo cilvēku sugu noslēpumainā izzušana – vai tā bija saplūšana vai arī pirmais genocīds cilvēces vēsturē?

 Kāds ir vislielākais baltais plankums mūsu vēstures zināšanās?

 Kas Zemes dzīvnieku pasaulē izraisīja visplašāko katastrofu, kurā bojā gāja lielākā daļa Austrālijas, Amerikas un Klusā okeāna salu megafaunas?

 Kurš kuru piejaucēja: cilvēki kviešus vai kvieši cilvēkus?

 Vienīgā cilvēku radītā sistēma, kurai uzticas ikviens neatkarīgi no dzimuma, rases un pasaules uztveres, – kas tā ir?

 Lielākā krāpšana vēsturē gadu no gada cilvēku acu priekšā. Kurš par to atbildīgs?

 Vai, tūkstošgadēm ritot, cilvēki kļuva laimīgāki?

 Vai vēstures attīstība vērsta uz cilvēces uzplaukumu?

 Kādēļ vairums cilvēku joprojām turas pie nezinātniska pasaules uzskata?

 Kristietība, demokrātija, cilvēktiesības un kapitālisms – objektīvā realitāte vai cilvēku iztēles augļi?

 Vai dabiskās izlases likumi, kas uz Zemes neapšaubīti valdījuši četrus miljardus gadu, zaudē spēku? j

 Kā mākslīgais intelekts, gēnu inženierija un kiborgi maina mūsu sugu?

 Vai tehnoloģiju attīstība novedīs pie Homo sapiens nomaiņas pret pilnīgi citu būtni ar citām fiziskajām, izziņas un emocionālajām īpašībām?

 Kas ir galvenais projekts, pie kura strādā visas pasaules zinātnieki?

 Vai tuvākajā nākotnē gaidāms lūzuma punkts, aiz kura viss līdz šim nozīmīgais zaudēs jēgu?

 Kāds ir visnozīmīgākais notikums cilvēces vēsturē, ar vislielāko ietekmi uz tās tālāko attīstību?

 Kāds ir būtiskākais jautājums, uz ko cilvēcei vajadzētu rast atbildi?

Jūs domājāt, ka zināt atbildes uz šiem jautājumiem? Sī grāmata mainīs jūsu priekšstatus par daudz ko…

Fb-2: Index  Yandex   mega

Citi formāti: yandex  mega

Juvāls Noass Harari. HOMO DEUS: Cilvēces īsā nākotne

Cilvēces vēsture aizsākās kad cilvēki izdomāja dievus un tā beigsies kad cilvēki paši kļūs par dieviem

Pagājušā gadsimta laikā cilvēcei ir izdevies paveikt neiespējamo: tā iemācījusies tikt galā ar to, kā priekšā vienmēr bija atkāpusies – ar badu, epidēmijām un karu. šodien mirstība no pārēšanās ir lielāka nekā no pārtikas trūkuma, no vecuma mirst vairāk cilvēku nekā no infekcijas slimībām, pašnāvībā dzīvi beidz vairāk ļaužu nekā iet bojā no militāristu, teroristu vai noziedznieku rokām.

Mēs esam kļuvuši par planētas vēsturē vienīgo sugu, kas vienatnē spējusi radikāli to mainīt. Mēs jau vairs negaidām, ka atbildību par rītdienu uzņemsies kādas augstākas būtnes. Mēs paši radām savu nākotni. Taču kurp mēs tagad dodamies?

► XXI gadsimta ekonomikas galvenie ražojumi būs nevis bruņojums, automobiļi vai apģērbs, bet gan ķermeņi, smadzenes un intelekts.

► Līdzīgi kā par rūpnieciskās revolūcijas rezultātu kļuva strādnieku šķiras rašanās, tā nākamā plašā revolūcija radīs nestrādājošo, nekam nederīgo cilvēku šķiru.

► Cilvēka apiešanās ar dzīvniekiem sniedz pietiekamu priekšstatu, kā nākotnē uzlabotie, pilnveidotie cilvēki rīkosies ar visiem pārējiem.

► Demokrātija un brīvais tirgus sabruks, kad Google un Facebook pazīs mūs labāk nekā mēs paši sevi; vara, pilnvaras un kompetence no dzīviem cilvēkiem pāries pie tīkla algoritmiem.

► Cilvēki mašīnām nepretosies, tie saplūdīs ar tām vienā veselumā.

Tāda būs mūsu jauna pasaule. Tas ir nakamais evolūcijas posms.

Tas ir HOMO DEUS.

Fb-2: Index  yandex  mega

Citi formāti yandex  mega

Juvals Noa Harari. 21 lekcija 21. gadsimtam

Šī grāmata piedāvā lielisku panorāmu par tiem izaicinājumiem, kas cilvēci sagaida 21. gadsimtā. Juvāls Noa Harari demonstrē vienlaikus plašu kompetenci un spēju interesanti stāstīt: tas padara šo grāmatu pieejamu plašam lasītāju lokam. 

Par Harari secinājumiem var strīdēties, tomēr galvenie procesi, kurus viņš šajā darbā aplūko, nākotnē ietekmēs ikvienu no mums — sākot ar mākslīgā intelekta izplatību un beidzot ar reliģiskā fundamentālisma pieaugumu, migrāciju un klimata pārmaiņām. Turklāt šī grāmata ne tikai apraksta iespējamo tuvās nākotnes pasauli, bet arī sniedz padomus, kā katram no mums izdzīvot šajā nemiera pilnajā un stresainajā nākotnē.

Ivars Ijabs, politologs, Eiropas Parlamenta deputāts 

Šī augstākās raudzes intelektuāļa, Oksfordas doktora un Jeruzalemes Ebreju universitātes filozofijas un vēstures profesora Juvāla Noas Harari grāmata līdzīgi viņa pārējiem pēdējos gados izdotajiem sacerējumiem (“Sapiens. A Brief History of Humankind” (2011), “Homo Deus. A Brief History of Tomorrow” (2015)), modelē cilvēces attīstību no Silīcija ielejas institūtu futuroloģisko pētījumu skatu punkta. Tā vienlaikus satur gan prognozi, gan brīdinājumu par to, kur pasaules finanšu un tehnokrātiskās sabiedrības patiesie vadītāji turpmākajās desmitgadēs var novest globālo sabiedrību. Vērojot dzīves attīstību Latvijā, lasītājam pašam ir iespējams secināt, vai pasaule attīstās par “Silīcija ielejas Kasandru” dēvētā filozofa analītiski izsecinātajos virzienos.

Ojārs Spārītis, Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents

Harari iesaista lasītāju elpu aizraujošā domu apmaiņā jau no grāmatas pirmās lappuses — tik aktuālas tēmas, ka nevaru kādu izcelt īpaši, jo, lai arī atsevišķi puzles gabaliņi, tie veido vienu veselumu — piefiksēts 21. gadsimts šodien un nedaudz pavērtas durvis uz rītdienu. Kā neapjukt ikdienas blīvajā informācijas plūsmā? Autors ir atklāts, bet nepiedāvā gatavas atbildes un risinājumus. Diskusija ar aicinājumu domāt un būt elastīgiem ir atvērta.

Inese Vaidere, Eiropas Parlamenta deputāte

Fb2 index yandex  mega

Citi formāti: yandex mega

Viss vienā: index   yandex  mega

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.