Ričards Pļavnieks. Apsūdzības pret Viktoru Arāju un Latvijas drošības palīgpoliciju [holokausts un tā konteksts]. Nacistu kolaboracionistu tiesas prāvas aukstā kara laikā.

Tas ir detektīvam līdzīgs stāsts par slepkavām un taisnīgumu. Latviešu izcelsmes ASV vēsturnieks Ričards Pļavnieks sniedz ieskatu latviešu kolaboracionistu darbībā nacistu okupācijas gados – autors analizē viņu sadarbību ar nacistiem un piedalīšanos holokaustā. Arī to, kā dažādu valstu un politisko iekārtu tiesu sistēma centās vērsties pret latviešu izcelsmes kara noziedzniekiem – piemēram, Viktoru Arāju un mazāk zināmo Staņislavu Šteinu.

Kāds ir Viktora Arāja un citu latviešu kolaboracionistu biogrāfiskais un psiholoģiskais tipāžs? Vai to vietā varēja būt kāds cits latvietis? Kas mudināja iestāties Arāja komandā? Kādas bija kara noziedznieku apsūdzības un aizstāvības stratēģijas pēckara gados?

Meklējot atbildes, autors izmanto gan Rietumu, gan padomju kriminālizmeklēšanas materiālus no Dzelzs priekškara abām pusēm.

Grāmatā izmantotas fotogrāfijas un materiāli no Hamburgas Valsts arhīva un Latvijas Kara muzeja, kā arī no autora privātās kolekcijas.

Grāmatas izdošanu atbalstījis Valsts kultūrkapitāla fonds.

Index  yandex  mega

Atbildēt

Jūsu e-pasta adrese netiks publicēta.