AR KĀDĀM PROGRAMMĀM ATVER FB2 FAILU izmantojot windows xp,7,8,10
- Nepieciešamās programmas ir:
Programmas FictionBook fb2 failu izveidošanai redakcijai un lasīšanai:
1.FictionBook Editor– prgramma, kura ļauj saskatīt fb2 failu visā tā krāšņumā, ar vāka bildi utt. bez tam iespējama fb2 faila redakcija teksta kļūdu labošana, kopēšana, attēlu pievienošana, utt.Bezmaksas.
2.Any2FB2– programma fb2 faila izveidošanai no .doc .rtf .txt. Strādā automātiskā režīmā, bezmaksas.Intuitīvi vienkārši izprotama
3.Fb2toany-programma fb2 faila atpakaļpārtaisīšanai par .rtf.
a.uzstāda programmu
b.ar peles labo taustiņu pa jebkuru fb2 failu un
c.klik uz konvert to…
4.CoolReader2 – sakarīgs fb2 lasītājs kuram ir iemontēta balss fukcija. ja ir programma govorilka var klausīties arī krievu tekstus datora balss izpildījumā. Latviešu tekstus diemžēl lasa pilnīgi nesaprotami.
5.Latviešu teksta apstrādei ir izveidota programma “Tilde“. Diemžēl Tilde programmas taisītāji uzlikuši tam tildes viszinim vai visvarim kaut kādus nesaprotamus ierobežojumus tāpēc garus latviešu tekstus nelasa. Bez tam cena arī šai programmai ir par lielu, neatbilstoša programmas iespējām tāpēc bez šīs programmas pilnībā var iztikt. Lai ievadītu latviešu tekstu pietiek arapostrofs.vista. kas gan pilnīgi noteikti nepieciešama latviešu tekstu redakcijai
5.Ir latviešu teksta balss lasīšanas programma, saucas “Balss Beta” kura gan vairāk domāta vājredzīgajiem vai aklajiem cilvēkiem. Tomēr neskatoties uz visai mehānisko, netīkamo balss skanējumu esmu šo programmu sekmīgi izmantojis, lai noklausītos garus tekstus, kurus nav pacietības izlasīt.
6.Haali Reader 2.0 – laba programma fb2 lasīšanai, der arī mobīlajiem telefoniem.
6.CoolReader3-win-3-0-16-programma fb2 lasīšnai
7.AlReader -Viena no labākajām programmām jebkuru teksta failu lasīšanai
ja vēlas lasīt grāmatu android vidē tad noderēs alreader.apk vai fbreader.apk
te būs dažas programmas, kuras izmantoju savā android ierīcē: android programmas
Piezīme. Sevi neuzskatu gluži par iesācēju darbā ar datoru, tomēr, diemžēl, pēc apmēram trīs mēnešus ilgas windows 10 lietošanas man no šīs operētājsistēmas nācās atteikties, atgriežoties pie windows 7. Daudzas no augstākminētajām (un arī šeit neminētajām) programmām windows 10 vidē darbojas nekorekti, ar kļūdām, radot nopietnus sarežģījumus datora darbībā un grāmatu failu (arī jebkuru citu failu) izveidē. Mans secinājums – windows 10 pagaidām noder tikai kā instruments, lai paskatītu kaut ko jau gatavu, nevis radītu ko jaunu. Lai gan, nenoliedzami, šai operētājsistēmai ir arī dažas priekšrocības, kuras tomēr pagaidām nekompensē visu to “lažu” un nervu bendēšanu, ar kuru nācās saskarties, kamēr izmantoju šo operētājsistēmu.
KĀPĒC SKANĒT
Lai veicinātu sabiedrības garīgo izaugsmi;
Lai veicinātu mainīt autortiesību likumdošanas normas uz taisnīgākām un sabiedrības interesēm atbilstošākām;
Lai padalītos ar apkārtējiem ar sev tīkamām grāmatām un idejām;
Par spīti ļaunprātīgiem un mantkārīgiem esošo autortiesību normu uzspiedējiem;
Ja ir vēlme cīnīties par taisnīgumu, par progresu, par sabiedrības interesēm, kā arī pret netaisnību, mantkārību un alkatību;
Aiz neko darīt;
Skanēt ir ātrāk nekā pārrakstīt un labāk nekā nedarīt neko vai spēlēt tukšas datorspēlītes
KO SKANĒT
Pēc savas izpratnes labas un noderīgas grāmatas, ko gribētos ieteikt citiem. Vēlams ievērot ierobežojumu un nepublicēt interneta saitos grāmatas, kuru izdošanas vai tulkošanas gads ir mazāks par 5 gadiem.
Ja ir vēlme maksimāli nepārkāpt autortiesības, tad var skanēt sen izdotas grāmatas (piemēram, vairāk kā 20 gadus atpakaļ) un to autoru darbus, kuri jau ir miruši. Kā viens no drošākajiem „drošas skanēšanas” kritērijiem varētu būt – ne mazāk kā 70 gadi kopš darba sarakstīšanas un tulkojuma.
SKANĒŠANAI NEPIECIEŠAMAIS
Dators( ar uzstādītiem draiveriem un vēlams antivīrusa programmu)
Skaneris: Epson, Cannon, Brother vai arī kāds cits; piem. var būt arī ciparu fotoaparāts
Ieskanēta teksta atpazīšanas un apstrādes programma, ABBYY Finereader 10.0 ; ABBYY FineReader 11.0.102.481.exe ; ABBYY FineReader 12.0.101.382 Professional abbyy finereader 12 portable
Der jebkura no šīm, visas ir reģistrētas, personīgi pats izmantoju 12 versiju.
Vispār te būs mape ar visu nepieciešamo, lai izveidotu profesionālu fb2 failu: egrāmatu veidošanai un apstrādei
Latviešu valodas pareizrakstības programma, piemēram, Tildes Gramatiķis (bez šā varētu arī pilnīgi noteikti iztikt. Daži uzskata, ka ar to vieglāk un ātrāk pēc tam kļūdas labot)
KĀ SKANĒT
- Jābūt darba kārtībā esošam datoram.
- Jābūt pieslēgtam un darba kārtībā esošam skanerim (ja nav – jāpieslēdz, jāuzinstalē vajadzīgās programmas un treniņa nolūkā jāieskanē pāris lapas).
- Jādabū un jāuzinstalē ieskanēta teksta atpazīšanas un apstrādes programma. Jāizmēģina tās iespējas, treniņa nolūkos jāieskanē vairākas teksta lapas, jāizmēģina tās eksports uz Wordu, jāatstrādā personīgā skanēšanas tehnoloģija.
- Skanēt grāmatas var pa vienai lappusei vai arī uzreiz visu atvērumu, jeb pa divām lappusēm. Ātrāk iet, ja skanē pa divām, bet te ir jāņem vērā grāmatas izmēri (lielām grāmatām visa atvēruma skanēšana ar augstāk minēto skaneri nav iespējama) un iespēja nodrošināt ciešu lappuses piekļaušanos skanerim.
- Grāmatas lappusēm ir cieši jāpiekļaujas skanerim savādāk skanējums būs nekvalitatīvs un teksts vai nu netiks atpazīts vai tiks atpazīts ar kļūdām. Vairumam grāmatu šādu piekļaušanu ir iespējams nodrošināt noņemot skanera vāku un cieši piespiežot grāmatas vidusdaļu. Problēmas varētu rasties ar daudz lietotām, defektīvām vai nekvalitatīvām grāmatām, kuras skanējot varētu tikt sabojātas tādā mērā, ka lappuses krīt laukā.
- Grāmatai skanerī jābūt ievietotai puslīdz perpendikulāri. Uz kuru pusi, tam nav nozīmes, atpazīšanas programma visu sapratīs un saliks kā vajag.
- Pirms skanēšanas uzsākšanas ir jāatstrādā personīgā skanēšanas tehnoloģija, tā lai pašam viss būtu skaidrs un jāskanē lēnām, vienmērīgi, mēģinot skanēšanas procesa darbības novest līdz automātisma līmenim, nezaudējot precizitāti. Īpašu uzmanību ieteicams pievērst, lai kādas lappuses netiktu aizmirstas vai ieskanētas dubultā un lai uzreiz puslīdz pārliecinātos par skanējuma kvalitāti (jānovērtē cik cieši grāmatas lappuses piespiežas skanerim un kāda virspusēji paskatoties izskatās ieskanētā bilde, kad būs iegūta mazliet pieredze, tad ātri uzmetot skatu uz skanējumu varēs noteikt vai tas ir pietiekami kvalitatīvas vai arī lappuse ir jāpārskanē).
- Par cik skanēšanas process ir samērā vienmuļš, vajag pareizi nokonfigurēt skaneri atverot skanera programmu kurā veic dažas izmaiņas (liek professional mode, scan previev uc) lai skanēšana ietu ātri un nekļūtu apnicīga.
- Ieskanēto materiālu vajag saglabāt kā bitmap (var arī jpg) attēlu sēriju norādot skanera programmā vietu, kur skanerim saglabāt šos attēlus datorā( izveido datorā mapi ar skanējamās grāmatas nosaukumu) skanerim liek 150 dpi izšķiršanas spēju un 8 bit grayscalle melnbalto attēlu formātu, izņemot vāka un grāmatā esošo krāsaino attēlu skaniem, kuriem liek 24 bit color.
Pēc grāmatas noskanēšanas ar abby finereder10 atpazīst visus noskanētos attēlus un saglabā kādā failā vēlams tomēr vislabāk ir RTF failā, bet ja ir daudz attēlu vai specifisku simbolu var saglabāt kā PDF bet tad jālieto abbyy finereaer 11,
Var rīkoties arī tā:
- Elektronisko versiju var veidot jaunā failā un kopēt ieskanēto tekstu no saglabātajiem skanēšanas word failiem. Tas tādēļ, ka skenējumu lappušu formatējumi ir dažādi un iespējams vieglāk ir pārkopēt skanējumus, apvienojot to ar teksta korekciju, nekā mēģināt mainīt formatējumus skanēšanas faila oriģinālā un uztaisīt to normāli lasāmu. Process apmēram izskatās šādi: ir viens gala versijas fails un ir skanējuma fails, iezīmējam daļu skanējuma faila (lapusi vai divas, vairāk gan ne) un pārkopējam uz gala versijas failu, pārbaudām un piekoriģējam gala versijas failu un tad kopējam nākamo lappusi.
tomēr šis ceļš ir sarežģītāks un garāks un arī ilgāks - Veicot skanētā teksta pārbaudi kā palīgs varētu būt Tildes Gramatiķis,pievēršot uzmanību sarkanajiem iekrāsojumiem, iespējams ātri un ar minimālu piepūli identificēt daļu kļūdu. Diemžēl visas kļūdas Gramatiķis neuzrāda, netiek uzrādīti vārdi, kuri ir Gramatiķa vārdu krājumā. Šādas kļūdas var izķert tikai rūpīgi pārlasot tekstu. Ja darbam pieiet nopietni, tad viss skanētais materiāls ir rūpīgi jāpārlasa. Par cik mūsu resursi ir ierobežoti, mēs pārlasām „pa diognāli” un izlases kārtībā, tādējādi tiek izķertas vēl daļa kļūdu, bet daļa paliek kā rūpnieciskais brāķis. Lai gan šādi netiek panākta maksimāli kvalitatīva elektroniskā versija, lasīšanai tomēr tā ir piemērota. Gadījumā, ja skanēšanas kvalitāte būs nepietiekama, tad ar Tildes gramatiķa un „diognāles pārbaudi” to viegli varēs identificēt un pārskanēt lappusi vai arī pierakstīt trūkstošo no grāmatas. Visbiežākās skanējuma kļūdas ir saistītas ar garumzīmēm (to trūkums vai liekesamība), drukas īpatnībām (piemēram, „l” ir nodrukāts tā, ka teksta atpazīšanas programma bieži to atpazīst kā „L”), drukas nepilnībām komplektā ar skanējuma kvalitāti – krāsa tipogrāfijā kādā daļā ir mazāk spilgta, ir papildus plankumi, pasvītrojumi utt.(izplatīta šāda tipa kļūda ir kad „i” pārtop par „l” vai „l” par „i”, vai, piemēram, „m” var pārtapt par „r” un „n”, un otrādi vai arī „c” un „l” par „d” un otrādi).; 1111=un; 110=no; { vai } =ļ
- Īsumā viss skanēšanas process sastāv no sekojošiem posmiem:
12.1.grāmatas izvēle, scan previev izveide, skana malu apgriešana šinī scan previev logā, skanera ieregulēšana norādot uz datoru vietu, kur skanerim saglabāt attēlu sēriju
12.2.grāmatas skanēšana, vāka attēlu veidojot krāsainu(24 bit color), pārējās melnbaltās lapas liekot 8 bit grayscalle. Ja skanera programma pareizi konfigurēta 200 lpp grāmatu var noskanēt 45 minūšu laikā
12.2. grāmatas gala versijas faila izveide ar abbyy finereader 11, kuru iesaku lietot, jo šai programmā vislabāk un korektāk izveido rtf failu. Ja vēlas veidot uzreiz fb2 vai pdf tad var izmantot šo pašu abbyy finereader 11, tikai fb2 fails būs krietni jālabo
12.3. grāmatas RTF teksta pārbaude ar „search and replace”, kļūdu izlabošana
12.4. pārkonvertēšana ar kādu no programmām (anytofb2) uz gala fb2 versiju, teksta korektuma pārbaude un fb2 faila galīgā noformēšana,
- Pēc grāmatas teksta ieskanēšanas un noformēšanas, to ja vēlas var izplatīt. Pirmais pats vienkāršākais izplatīšanas veids – atsūtīt to mums uz e-pasta adresi [e-pasts tiks precizēts] (ja ir bažas par drošību, tad grāmatu ieteicams sūtīt no īpašas, šīm vajadzībām izveidotas e-pasta kastītes, kurā nav norādes uz savu personību, šo e-pasta kastīti ieteicams izveidot uz ārzemju e-pasta servera). Papildus ieskanēto grāmatu var e-pastā izsūtīt draugiem, paziņām, cilvēkiem, kam tas varētu interesēt, uztaisīt speciālu grāmatas blogu, iekopējot visu tekstu blogā vai forumos. Var grāmatas failu izvietot uz kāda no bezmaksas failu izvietošanas serveriem un tālāk izplatīt norādi uz to, laba vieta ir te:https://www.mediafire.com vai http://host-a.net, bezmaksas reģistrācija ar garantētu faila saglabāšanu (netiks automātiski dzēsts ilgstošas nelietošanas gadījumā). Ja ir iespēja grāmatu izvietot uz sava servera vai vēl labāk un kāda droša ārvalstu servera, tad tas ir vislabākais variants.
Par to kā skanēt esmu uzrakstījis un papildinājis arī nelielu manuāli.
KĀ SAGLABĀT ATPAZĪTO GRĀMATU KĀ NELIELU PDF FAILU
Pirmkārt lai iegūtu saspiestus pdf failus uz datora būs nepieciešama programma Adobe Acrobat XI Professional Multilingual vai cita adobe acrobat programma. Jo augstāka versija (šinī gadījumā- 11) jo labāka pdf failu kompresija bez attēlu kvalitātes zudumiem.
Esmu ievērojis, ka daudzi vēlas saglabāt noskanēto kā pdf, lai gan ieteicams ir saglabāt word vai fb2 formātā. Šie pdf faili nav pietiekoši saspiesti, vai arī ir saglabāti nepareizi, neievērojot dažas pdf īpatnības. Vienmēr jāatceras ka abby finereader piedāvā visai iespaidīgu iespēju klāstu kā šo pdf saglabāt pareizi.
To vajag darīt ar abby finereader 11
1. atveram un atpazīstam no jauna PDF, kuru vēlamies saspiest
vai arī atveram jebkuru attēlu sēriju no kā vēlamies veidot nelielu PDF
- spiežam saglabāt kā PDF (nevis PDFA)
- spiežam preferences(опции)
- izņemam un saliekam ķekšus kā parādīts zīmējumā
Uzmanību! Izlasi un iegaumē! Tad tavs dators darbosies ilgi un bez kļūdām.
- dokumentus,filmas, fotogrāfijas u.c. NEGLABĀT lokālajā diskā C: t.i. uz darbvirsmas un manos dokumentos, jo tad šo disku ātri pārpildīsi un windows uzkārsies vai sabojāsies. Šādus failus glabā speciāli sadalītā citā diska sadaļā, ko nosaucam par “datu disku” D: , attiecīgajās mapēs. Kā sadalīt cieto disku skat. interneta pamācības. Datu diskā D: izveidojam mapes ar nosaukumiem “Attēli”; “programmas”; “dokumenti”; “filmas”, kurās saliekam savus failus. Netaisam datorā jūkli, jo paši vairs nespēsim orientēties savā datorā.
- Uzstādi antivīrusu programmas ” malwarebites antimalware” un ” eset nod antivirus“. Vēl vari pievienot skaneri HitmanPro. Citas antivirusu programmas neuzstādi!!!! ja uzstāda vairākas nesavienojamas antivīrusu programmas, tad dators kārsies; veidosies konflikti un nedarbosies kā nākas. Ja antivīrusam “eset nod” beidzas licenze, atveram google, ierakstam “esetnod antivirus key” un no piedāvāto licenžu klāsta izvēlamies vienu un aktivējam no jauna.
- ja windows piedāvā atjauninājumus, tos jāuzstāda noteikti!!! Ir atjauninājumi, kurus uzstādīt nevar, jo datora “dzelži” neatbilstoši. Tādus atjauninājumus neuzstāda, tos noslēpj, izņemot ķeksi.
- Utorrent programmai vajag uzstādījumos noteikti norādīt, kur saglabāt failus. Datu disks D:/Downloads. (Pašam jāizveido mapi “Downloads”)
ja programma utorrent piedāvā atjauninājumus, tos var lejuplādēt, bet pēc tam jāskatās vai uzstādījumos saglabājies ceļš uz datu disku /downloads.
Citur failus nesaglabā (nekādā gadījumā uz diska C: )
uz diska C: mapē Загрузки(download) saglabāsies lejuplādētie torrent faili, kurus var izdzēst, jo programma utorrent pēc noklusējumos konfigurētajām norādēm, tos veido no jauna datu diskā D: mapē Downloads - Uzstāda programmas teksta failu apstrādei: microsoft office 2007 – worda failiem. Fosksit reader – PDF failiem. Djvu wiewer – djvu failiem. Fb2 editor – fb2 failiem
- Fotogrāfiju apstrādei izmantot microsoft office picture manager, ko uzliek pēc noklusējuma, kad uzinstalēta programma “Microsoft office word 2007”. Ar to var izmainīt attēla lielumu, kvalitāti, krāsas u.c. Ļoti viegli lietojama, eleganta programmiņa.
- Ja dators diezgan lēns, tad tas saistīts ar ne visai ātro procesoru un cieto disku. Ja uzliksi SSD disku (maksā ap 50 eur) un uz tā uzstādīsi windows, tad dators darbosies krietni ātrāk! Piezīme: SSD diskam neveikt defragmentāciju!!!
- programma “unlocker” ļaus nodzēst failus, kuri ir nobloķēti. Spiežam uz nobloķētā faila ar peles labo pogu/spiežam ikoniņu unlock un atvērtājā lodziņā izvēlamies dzēst.
- Uz darbvirsmas lejuplādē mapi “sistēmas superremonts” ar programmām, kuras darbojas bez uzstādīšanas sistēmā. Ja dators sāk palikt lēns, palaižam šīs programmas pa vienai. Kā to izdarīt ir pievienota pamācība latviešu valodā “zzz-sistemas superremonts.docx”, kas lejplādējas kopā ar programmām zip failā.
- var uzlikt iespēju mainīt ik pēc 5. min. (laiku var izvēlēties) darbvirsmas ikonas. ikonas nokopē no sava datu diska mapes ATTĒLI, un pēc tam atarhivē uz mapi C:\Windows\Web\Wallpaper
LIKUMĪBA UN DROŠĪBA (pārpublicējums no: http://gramataselektroniski.blog.com/
Vai skanēt grāmatas ir likumīgi? Agrāk padomju laikos kopēt un pārrakstīt grāmatas bija nelikumīgi. Tagad par laimi tā nav, jebkurš var skanēt, kopēt utt. jebkuru materiālu, kas tam ir pieejams. Tāpēc, ja kāds tiek „pieķerts” skanēšanas procesā vai „apsūdzēts” tajā, tad tas nekas, te nav un nevar būt nekāda noziedzīga sastāva. Tāpēc tiek pārdoti skaneri un kopētāji ,tie ir pilnīgi brīvi pieejami ikvienai ieinteresētai personai.
Vai izplatīt skanētu materiālu ir nelikumīgi? Nē, ja vien tas netiek darīts nolūkā gūt materiālu labumu un saistībā ar to kādam konkrētam autortiesību turētājam netiek nodarīts finansiāls kaitējums. Šis ir ļoti smalks, komplicēts juridisks jautājums uz ko nav vispārīgas viennozīmīgas atbildes. Pie tam daudzām grāmatām autortiesības vispār nepastāv un tās var brīvi izplatīt, daudzām tās ir apšaubāmas (it kā tā kā būtu, bet, ja savādāk paskatās, tad nav) un tikai daļai ir spēkā autortiesības, pie tam ne visi, kam tās ir spēj vai grib tās realizēt un aizstāvēt. Tāpēc kopumā skatoties var teikt, ka skanētu materiālu izplatīsana nav nelikumīga,
NOBEIDZOT
Jebkura tirānija, netaisnīga sabiedriska iekārta, netaisnīgi likumi un sabiedriskās normas balstās uz mazskaitlisku ieinteresēto personu skaitu (tie kam tas ir izdevīgi, kam tas patīk, kas no tā pārtiek, kas no situācijas uzturēšanas vai aizsardzības saņem algu vai kādu citu materiālu labumu), mazskaitlisku, mazenerģisku un mazaktīvu aktīvi pretojošos skaitu (šie tiek visaktīvāk un visbargāk apkaroti) un vairuma vienaldzību, bailīgumu un muļķību (šie tiek iebaidīti un muļķoti ar dažādiem muļķu stāstiem no sērijas cik pretdarbība ir slikta un bīstama). Kamēr aktīvi rīkojošos skaits būs mazs, tikmēr nekas nemainīsies. Tāpēc katrs, kurš uzskata, ka esošā grāmatu satura autortiesību prakse ir netaisnīga, ir brīvais laiks un spējas, tiek aicināts aktīvi līdzdarboties grāmatu satura brīvas piekļuves nodrošināšanā jebkuram interesentam. Jo vairāk cilvēku aktīvi iesaistīsies, jo lielāka varbūtība, ka pēc kāda laika šie principi ja ne tiks legalizēti, tad vismaz pēc fakta praksē nostiprināsies. pārpublicējums no: http://gramataselektroniski.blog.com/